לחיות עם מחלת נפש

כולנו נוטים לחשוב שלהיות חולה נפש פירשו להיות אדם שמסוכן לעצמו ולסביבה וצריך לסגור אותו בבית חולים לחולי נפש. אני לא אומרת שמצבים אלו אינם קיימים אך הם מהווים את המקרים הקיצוניים ביותר. התמונה של מחלות נפשיות הרבה יותר רחבה והיא כוללת מגוון של מחלות שאיתן ניתן להתמודד.

אנחנו כבני אדם רגילים לזהות אדם חולה או פגוע אם אנו רואים זאת בצורה פיזית, ממשית. קשה לנו לתפוס שישנם לא מעט אנשים שנמצאים מסביבנו ומבחינה פיזית הם נראים בריאים אבל נפשית, איפה שלא רואים, הם פגועים וכואבים, עולמם הפנימי פגוע ומאיים והם אינם מצליחים להרגיש שהם משיגים שליטה על חייהם.

אם נעצור לרגע ונתבונן בכתוב נוכל לטעון כי, ישנם הרבה אנשים שיכולים להעיד שמתישהו בחיים שלהם הם הרגישו שאינם מצליחים להשיג שליטה על חייהם ושעולמם הפנימי נתפס בעיניהם כמאיים. האם זה אומר שהם חולי נפש? על מנת לענות על שאלה זו, נסתכל בהגדרה למחלת נפש. מחלת נפש בהגדרתה היא דפוס התנהגותי או חשיבתי שונה מהנורמה, הגורם למצוקה משמעותית או לפגיעה משמעותית בתפקוד. עכשיו אנחנו יכולים לשאול שאלה נוספת, מהי נורמה? ומי קבע מה נורמטיבי ומה לא? התשובה לכך נמצאת בגוף ההגדרה. אין זה מספיק שהדפוס החשיבתי יהיה שונה מהנורמה, הוא חייב לגרום למצוקה משמעותית.

מתוך כל זה ניתן להבין כי, אדם הלוקה במחלה נפשית שרוי במצוקה משמעותית בעקבות דפוסים שונים שאותם הוא אינו מצליח לשחרר. ובעזרת שילוב של טיפול תרופתי וטיפול פסיכותרפויטי הם מצליחים לסייע לעצמם להתמודד עם עולמם הפנימי ועל ידי כך, מצליחים להתמודד עם העולם החיצוני.

אני יכולה להעיד על כך, שבאמצעות שילוב של טיפול תרופתי וטיפול פסיכותרפויטי, ניתן לטפל גם באדם שיש לו מחשבות שווא ושהוא רואה ושומע דברים שאינם קיימים במציאות ואף להגיע להישגים משמעותיים מבחינת דרך ההתמודדות של האדם, עם המחלה הנפשית ממנה הוא סובל. בנקודה זאת, חשוב לציין כי, מחלה נפשית זה לא דבר שנעלם מחייו של האדם אך זה בהחלט משהו שניתן לחיות איתו ולהתמודד איתו והטיפול הפסיכותרפויטי מסייע לאדם להבין כיצד להתמודד עם המחלה ולשפר את איכות חייו.

אנשים הלוקים במחלת נפש נמצאים בתוך סבל מתמשך ולרוב הם אינם יודעים כיצד להקל על עצמם. אבל לא רק הם נמצאים בתוך מצב סבוך זה. גם המשפחה והסביבה הקרובה של אותו אדם חווים זאת ולרוב לא יודעים כיצד להתמודד עם המחלה הנפשית והם מרגישים את עצמם חסרי אונים אל מול המחלה, דבר שיוצר משקעים וכעסים שעלולים להיות מופנים אל האדם הלוקה במחלה הנפשית. חוסר האונים הכפול, הן של האדם והן של המשפחה יכול להוביל להידרדרות במצבו הנפשי של האדם בפרט ובמערכת המשפחתית בכלל. לכן אני דוגלת ומאמינה שגם המשפחה צריכה לקבל סיוע על מנת להבין כיצד להתמודד בצורה הנכונה ביותר, עם האדם הלוקה במחלת נפש ואף לסייע לו לשקם את עצמו ואת המערכת המשפחתית.

מחלת נפש משפיעה על כל מהלך חייו של האדם ומשבשת את הלך החשיבה וההתנהגות שלו. מצב קשה ומורכב זה עלול להביא את האדם לחוסר תקווה ולייאוש ומכאן למחשבה כי החיים נגמרו ואין אפשרות להשתקם. מחשבה זו מוטעית ברוב המקרים, אומנם מחלה נפשית אינה דבר פשוט אך ניתן לחיות עם זה. טיפול פסיכותרפויטי יכול לסייע לאדם לחיות את חייו לצד המחלה ולא לחיות את המחלה.